Ukrajnában külföldre csempészik a hadköteles korú férfiakat – több mint 600 házkutatást tartott a rendőrség
Az ukrán rendőrség szerint az embercsempészek több száz hadkötelesnek segítettek átkelni a határokon.
Nem ellenszenvesek a magyarok számára a szomszédos országok a Nézőpont Intézet felmérése szerint, ám míg a szlovák-magyar kapcsolatokat a szokásoshoz képest pozitívabban ítélik meg a nyilatkozók, addig a magyar-román viszony kérdése megosztja őket. Ausztriával, Szlovéniával, Horvátországgal viszont jó kapcsolatokat ápolunk a közvélemény szerint.
A Nézőpont Intézet közvélemény-kutatása szerint nem ellenszenvesek a magyarok számára a szomszédos országok.
A szervezetnek az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében azt írták, hogy a magyarok szerint a környező országok többségével jó kapcsolatai vannak Magyarországnak. A megkérdezettek az Ausztriával, a Szlovéniával, valamint a Horvátországgal való viszonyt ítélik a legjobbnak, ezekkel az országokkal a teljes felnőtt népesség több mint fele szerint pozitívak a magyar állam kapcsolatai.
A magyar-szlovák kapcsolatokat a megkérdezettek csaknem fele, 48 százaléka ítéli jónak. Úgy fogalmaztak, hogy ennek hátterében „az évek óta tartó jószomszédi viszony” is szerepet játszhat.
Míg az Ukrajnával és a Szerbiával való államközi kapcsolatokat is többen tartják jónak, mint rossznak, addig a magyar-román kapcsolat inkább megosztja a magyarokat.
Ponta konfrontatív hangneme
„Ahogy a pozitív megítélés alá eső magyar-szlovák kapcsolatokban minden bizonnyal közrejátszik az Orbán Viktor és Robert Fico közti partnerségi viszony, úgy a megkérdezetteket megosztó magyar-román kapcsolatokra a korábbi Ponta-kormány sokszor konfrontatív hangneme is hatással lehetett” – írták, hozzátéve: többségben vannak azok – a megkérdezettek 52 százaléka –, akik javítanák a magyar-román kapcsolatokat.
A Nézőpont Intézet a Charta XXI Megbékélési Mozgalom megbízásából készítette a közvélemény-kutatást, amelyet január 4-7. között ezer fő telefonos megkérdezésével végeztek.